+90 212 540 09 09 - merkez@kuantumpatent.com.tr
Kuantum Patent Bilgi ve Deneyim, Profesyonel Hizmet, Uygun Çözümler, %100 Müşteri Memnuniyeti
Online Teklif İste Ücretsiz Marka Araştırması
Merkez Ofis
0212 540 09 09
WhatsApp Numaramız
0544 540 09 09
Gönderiniz başarıyla tamamlanmıştır.

E-posta adresime gönder

Faydalı Model Başvurusu

Türkiye’ de ve dünyada yeni olan, sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine koruma sağlayan bir sistemdir. 

Faydalı model tescil belgesi, sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine 10 yıl süre ile bu buluş konusu ürünü üretme ve pazarlama hakkını tanımaktadır.

Faydalı model, yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik şartlarının yeterli olduğu bir koruma çeşididir. Faydalı Model Belgesi, Türkiye’de ve dünyada yeni olan, sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine koruma ve tekel hakkı sağlamaktadır.

Faydalı Model, kimyasal maddeler ve usuller hariç patente konu olabilecek teknik gelişmeye sahip bütün ürünler için verilebilir. Sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine 10 yıl süre ile bu buluş konusu ürünü üretme ve pazarlama hakkı tanımaktadır.

Faydalı model belgesi verilmesi işlemleri, patent verilmesine oranla, hem zaman hem de masraf açısından daha elverişlidir.

 

Faydalı Model Başvuru Aşamaları

Faydalı model başvurusunda, gün, saat ve dakika olarak kayıt yapılır. Şekli inceleme yazısının gelmesi başvurudan itibaren ortalama 3- 4 aydır. Bu yazıda Faydalı Model başvuru numarası ile TPMK'na giriş tarihi ve saati belirtilir. Başvuru ile ilgili erken yayın talep edilebilir.

Şekli inceleme yazısının gelmesi ve erken yayın talebinden itibaren ortalama 3 ay sonra başvuru bültende yayınlanır. Faydalı model araştırma raporu talebi yapılması için gerekli olan harç ödenerek araşrtırma raporu hazırlık süreci başlatılmaktadır.

Araştırma süreci sonunda, gelen araştırma raporunda benzer bir ürün bulunmamış ise patent gazetesinde yayınlanır ve bu süreç sonunda belge kararı verilir. 

Başvuru tarihinden 24 ay sonra ve koruma süresi boyunca yılda bir defa başvuru tarihine tekabül eden gün ve tarihte TPMK tarafından talep edilecek sicil kayıt ücreti düzenli olarak ödenmelidir. Gününde ödenmeye sicil ücretleri, 6 ay içinde cezalı olarak ödenebilmektedir.