+90 212 540 09 09 - merkez@kuantumpatent.com.tr
Kuantum Patent Bilgi ve Deneyim, Profesyonel Hizmet, Uygun Çözümler, %100 Müşteri Memnuniyeti
Online Teklif İste Ücretsiz Marka Araştırması
Merkez Ofis
0212 540 09 09
WhatsApp Numaramız
0544 540 09 09
Gönderiniz başarıyla tamamlanmıştır.

E-posta adresime gönder

Hızlı Erişim

Barkod Tescili

Barkod, kodlanabilir bilgilerin, bilgisayar ve benzeri cihazlar tarafından okunabilecek basit simgelerdir. Daha teknik olarak anlatmak gerekirse, farklı kalınlıklardan oluşan yanyana dizilmiş siyah çizgiler topluluğudur. Barkod; değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan ve verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntemdir.

Barkod günümüzde neredeyse bir çok yerde rastlayabileceğimiz bir simge durumunda. Dergiler, sigara, bisküvi, çiklet, bilgisayar ve daha bir çok ürünün üzerinde barkodu görmek mümkün. Barkod aslında, bilgisayar ve buna benzer cihazların kodlamayı okumasını kolaylaştırmak için yapılmıştır. Bilgisayara barkod bilgisini aktarmak için barkod okuyucular kullanılmaktadır. Bu barkod okuyucular barkod çizgilerini tarayarak, kodlama sistemini çözümler ve kodu bilgisayara aktarır.

Barkod tescili firmanın barkod sistemi içine dahil olması anlamına gelir. Barkod kullanmak isteyen her firma bu sisteme üye olmak zorundadır. Barkod numarası almak için gerçek yada tüzel kişi olmak fark etmez.

Türkiye’ deki barkod numaraları 869 ile başlar. Bu ülke kodudur. Bundan sonra gelen genellikle 6 haneden oluşan firma  kodu vardır. Bu firmaya tahsis edilmiş kısımdır. Bundan sonra gelecek 3 haneli ürün kodunun hangi rakamlardan oluşacağını 001-999 aralığı içersinde firma kendisi belirler.999 çeşit ürüne ayrı barkod numarası verilebilir. Eğer firmanın ürün sayısı 1000 i aşıyorsa 10000 li yada 100000  çeşitlik barkod numarası tahsisi yapılır.

Son yani 13. Basamak kontrol basamağıdır. Bu son rakamı barkod programı otomatik olarak kendisi belirler. Adından da anlaşılacağı gibi kontrol amaçlı doğrulamak içindir. Barkod tescilinde firmanın son yıla ait cirosuna göre barkod harcı ödenmektedir. Barkod sistemine giren firma her yıl adresine yapılacak olan tebligat yoluyla ödeyeceği aidatı yatırmak zorundadır. Aidatların ödenmemesi durumunda firma üyelikten çıkarılacağı gibi hakkında yasal takip başlatılır.

Whatsapp Hattımızdan Bize Ulaşabilirsiniz