+90 212 540 09 09 - merkez@kuantumpatent.com.tr
Kuantum Patent Bilgi ve Deneyim, Profesyonel Hizmet, Uygun Çözümler, %100 Müşteri Memnuniyeti
Online Teklif İste Ücretsiz Marka Araştırması
Merkez Ofis
0212 540 09 09
WhatsApp Numaramız
0544 540 09 09
Gönderiniz başarıyla tamamlanmıştır.

E-posta adresime gönder

Hızlı Erişim

Pct Patent Başvurusu

PCT patent başvurusu, Patent Cooperation Treaty (Patent İşbirliği Anlaşması) kapsamında yapılan bir başvurudur. Uluslararası patent başvurusunun ilk basamaklarından biri olan PCT başvurusu, bir patent başvurusu ile birden fazla ülkede patent belgesi alınmasını sağlamaktadır. PCT patent başvurusu, başvuru sahibine, başvuruyu yaptığı tarihten itibaren 31 ay içinde birden fazla ülkede patent başvurusunda bulunma hakkı verir. Ülkelere bağlı olarak, ek ücret ile bu süreler uzatılabilir.

 
PCT patent başvurusu, başvuru sahibine önemli zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır. PCT başvurusu ile, birden fazla ülkede patent başvurusunda bulunmak için ayrı ayrı başvuru yapmadan, tek bir başvuru ile birden fazla ülkede patent başvurusunda bulunulabilir. Bu, başvuru sahibine zaman ve maliyet açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır.
 
 
PCT patent başvurusunun avantajları;
  1. *Zaman tasarrufu
  2. *Maliyet tasarrufu
  3. *Esneklik
  4. *Uluslararası geçerlilik
 
PCT başvurusu, başvuru sahibine esneklik sağlamaktadır. PCT başvurusu ile başvuru sahibi, başvuruyu yaptığı tarihten itibaren 31 ay içinde birden fazla ülkede patent başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Bu, başvuru sahibine, patent başvurusu yapacağı ülkeleri belirleme ve başvurularını stratejik olarak yapma imkanı vermektedir. PCT başvurusu, uluslararası bir başvurudur. PCT başvurusu, 150'den fazla ülkede geçerlidir. Bu, PCT başvurusu ile başvuru sahibi, patent başvurusunu yaptığı tarihten itibaren 31 ay içinde 150'den fazla ülkede patent başvurusunda bulunabilir.
 
Patent İşbirliği Anlaşması’ na01.01.1996 tarihi itibari ile Türkiye’ de dahil olmuştur. Bu tarihten itibaren üye ülkelerin her hangi birinden başvuru yapılması ile başlayan 12 aylık süre içersinde üye ülkelerin tamamında başvuru yapılabilmektedir. PCT sistemi ile Dünya Fikri Sınai Haklar Örgütü (WIPO) tarafından başvurunuz alınmakta ve üye ülkelerin tamamında geçerli olacak bir araştırma raporu hazırlanmaktadır. Böylece hem süreç kısalmakta hem de maliyetler azalmaktadır.
 
PCT başvurusunun önemli faydalarından biri olan buluşun ticari uygulanabilirliğini değerlendirmesi aşamasında başvuru sahiplerine gerekli ödemelerin yapılabilmesi için ek süre verilmektedir. Bu başvuru sistemi PCT ile başvuru yapılan ülkenin dışında araştırma raporunun olumlu gelmesi durumunda lisans sahiplerinin ilgilendikleri herhangi bir ülkede kovuşturma masraflarını karşılamalarına izin verdiğinden, patent haklarını koruyarak patentin kullanılabilir duruma getirilmesi için kişiler kendilerine yatırımcı olarak lisans sahibi bulabilmektedirler.
 
TS 13340 Hizmet Yeterlilik Belgesine Sahip olan Kuantum Patent A.Ş., WIPO nezdinde işlem yapmaya yetkili vekillik şirketidir. Patent vekilimiz ile işlemlerinizin doğrudan takibi sağlanmaktadır. PCT ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

Whatsapp Hattımızdan Bize Ulaşabilirsiniz