+90 212 540 09 09 - merkez@kuantumpatent.com.tr
Kuantum Patent Bilgi ve Deneyim, Profesyonel Hizmet, Uygun Çözümler, %100 Müşteri Memnuniyeti
Online Teklif İste Ücretsiz Marka Araştırması
Merkez Ofis
0212 540 09 09
WhatsApp Numaramız
0544 540 09 09
Gönderiniz başarıyla tamamlanmıştır.

E-posta adresime gönder

Hızlı Erişim

Faydalı Model Başvurusu

Faydalı model; buluş sahibine, buluşun Türkiye'de ve dünyada yeni olması ve sanayiye uygulanabilir olması şartıyla verilmektedir. Buluş sahibine; buluşu üretme, kullanma, satma, kiralama, vb. hakkı veren sınai mülkiyet hakkıdır. Türkiye’ de ve dünyada yeni olan, sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine koruma sağlayan bir sistemdir. 

Faydalı model tescil belgesi, sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine 10 yıl süre ile bu buluş konusu ürünü üretme ve pazarlama hakkını tanımaktadır.

 

Faydalı model tescil süreci; bir icadın, buluşun veya yeniliğin korunması amacıyla yapılan bir süreçtir.

Fikirden tescil süresine kadar olan süreç, aşağıdaki adımları içermektedir.

 

Bir buluşun faydalı model ile korunabilmesi için taşıması gereken nitelikler

Yenilik: Tekniğin bilinen durumuna dahil olmayan buluş yenidir. Tekniğin bilinen durumu; faydalı model başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda dünyanın herhangi bir yerinde toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur.

Sanayiye Uygulanabilir Olma: Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir. 

 

TS 13340 Hizmet Yeterlilik Belgesine Sahip olan Kuantum Patent A.Ş., WIPO nezdinde işlem yapmaya yetkili vekillik şirketidir. Patent vekilimiz ile işlemlerinizin doğrudan takibi sağlanmaktadır. Faydalı model başvurusu ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp Hattımızdan Bize Ulaşabilirsiniz