+90 212 540 09 09 - merkez@kuantumpatent.com.tr
Kuantum Patent Bilgi ve Deneyim, Profesyonel Hizmet, Uygun Çözümler, %100 Müşteri Memnuniyeti
Online Teklif İste Ücretsiz Marka Araştırması
Merkez Ofis
0212 540 09 09
WhatsApp Numaramız
0544 540 09 09
Gönderiniz başarıyla tamamlanmıştır.

E-posta adresime gönder

Hızlı Erişim

Patent Araştırma Raporuna İtiraz

Patent araştırma raporu, patent başvurusunu değerlendiren bir uzman tarafından hazırlanmış ön rapordur. Ön raporda, başvurunun patentlenebilirlik kriterlerini (yenilir, buluş basamağı, sanayiye uygulanabilirlik) taşıyıp taşımadığına ilişkin değerlendirmeler yer almaktadır.

Patent araştırma raporunda, başvurunun konusu ile ilgili tekniğin bilinen durumundaki en yakın dokümanlar listelenmektedir. Raporda, bu dokümanların buluşla benzerlikleri ve farklılıkları da değerlendirilir.

Patent araştırma raporu olumsuz gelmesi durumunda, başvuru sahibinin iki seçeneği bulunmaktadır.

-       Başvuruyu geri çekmek,

-       İtiraz etmek

Başvuru geri çekilirse, başvuru sahibi patent belgesine sahip olma hakkı kaybeder. İtiraz edilirse, patent başvurusu yeniden değerlendirilir ve inceleme safhasına geçilir. İtirazın kabul edilmesi ve inceleme raporunun da olumlu gelmesi durumunda, patent tescil belgesi alınabilmektedir.

Patent araştırma raporunun olumsuz gelmesi durumunda, raporun dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Raporda yer alan olumsuz değerlendirmelerin nedenlerini değerlendirilir.

Raporda yer alan olumsuz değerlendirmeler aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

-       Başvurunun buluş basamağı taşımaması.

-       Başvurunun bilinen tekniklere dayalı olması.

-       Başvurunun teknik olarak mümkün olmaması.

-       Başvurunun kamu yararına aykırı olması.

Başvuru sahibi, raporda yer alan olumsuz değerlendirmelere karşı itirazda bulunacaksa, itirazını gerekçelendirmek için gerekli kanıtları sunmalıdır. Patent araştırma raporu olumsuz geldiğinde, başvuru sahibinin bir patent vekili ile görüşmesi faydalı olacaktır. Patent vekili, raporu inceleyerek olumsuz değerlendirmelerin nedenlerini anlayarak itiraz için gerekli desteği sağlamaktadır. Her patent başvurusu benzersizdir ve durumlar farklılık gösterebilir. Dolayısıyla, bir patent başvurusunun reddedilmesi durumunda, profesyonel bir patent vekilinden destek almak faydalı olacaktır.

TS 13340 Hizmet Yeterlilik Belgesine Sahip olan Kuantum Patent A.Ş., yetkili vekillik şirketidir. Patent vekilimiz ile işlemlerinizin doğrudan takibi sağlanmaktadır. Patent süreçleri ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp Hattımızdan Bize Ulaşabilirsiniz