+90 212 540 09 09 - merkez@kuantumpatent.com.tr
Kuantum Patent Bilgi ve Deneyim, Profesyonel Hizmet, Uygun Çözümler, %100 Müşteri Memnuniyeti
Online Teklif İste Ücretsiz Marka Araştırması
Merkez Ofis
0212 540 09 09
WhatsApp Numaramız
0544 540 09 09
Gönderiniz başarıyla tamamlanmıştır.

E-posta adresime gönder

Hızlı Erişim

Pct Ulusal Faz Girişi

Türkiye’ nin EPC ve PCT üyesi olması sebebi ile bu kapsamda yapılan patent başvurularının ulusal girişi de yapılabilmektedir. PCT başvurusu için yapılan ulusal faz girişi ile patentin Türk Patent ve Marka Kurumu vasıtası ile ulusal patent başvurusu gibi girişi yapılarak işlemlerine başlanmaktadır. UIusal faz ile girişi yapılan başvurularda Türk Patent ve Marka Kurumu araştırma raporu hazırlamadan doğrudan inceleme sürecine geçmektedir.

Türkiye’ ye normal şartlarda PCT başvurularının girişinin yapılabilmesi için; varsa rüçhan tarihinden yoksa başvuru tarihinden itibaren 30 ay süre tanınmaktadır. Bu süre ek ücret ödenerek 33 aya kadar uzatılabilmektedir. Bu süre içerisinde başvurunun Türkiye’ de ulusallaştırılması için prosedürde başlatılmış olur.

Ulusal safhaya giriş için patent başvurusunun araştırma raporu varsa bu rapor göz önünde bulundurularak sürecin devamı sağlanır. Aynı şekilde İnceleme raporu bulunuyorsa bu rapor dikkate alınarak sürecin devam etmesi sağlanmaktadır. 30 aylık süre içinde başvurunun kaydettiği ilerlemeye bağlı olarak Türk Patent ve Marka Kurumu işlemlerin devamını sağlar ve tescil kararı çıktıktan sonra da başvuru tescile bağlanarak Türkiye’ de koruması sağlanmış olur. Süreç boyunca işlemlerin zamanında yapılması ve görüş bildirimi harç ücretleri gibi süreli işlemlerin ilgili süre içinde yapılması gerekmektedir. Bununla beraber korumanın devam etmesi için sicil ücretlerinin süresi içerinde yatırılmasına özen gösterilmelidir.

Whatsapp Hattımızdan Bize Ulaşabilirsiniz