+90 212 540 09 09 - merkez@kuantumpatent.com.tr
Kuantum Patent Bilgi ve Deneyim, Profesyonel Hizmet, Uygun Çözümler, %100 Müşteri Memnuniyeti
Online Teklif İste Ücretsiz Marka Araştırması
Merkez Ofis
0212 540 09 09
WhatsApp Numaramız
0544 540 09 09
Gönderiniz başarıyla tamamlanmıştır.

E-posta adresime gönder

Hızlı Erişim

Avrupa Patenti Validasyonu

Avrupa Patenti kapsamında yapılan başvuruların Türkiye’ de geçerli olabilmesi için Türkiye’ de validasyonunun sağlanması gerekmektedir.  Validasyon işlemi yapılabilmesi için Tarifname takımının Türkçe çevirisinin yapılması ve harçların ödenerek Türk Patent ve Marka Kurumu’ na sunulması gerekmektedir. Tarifname takımının patent başvurularının korumasında esas olduğu göz önünde bulundurularak tercümenin konusunda uzman çevirmenler tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Başvuru ile ilgili olarak hak kaybı ve yanlış anlaşılmaların önüne geçilebilmesi açısından bu durum dikkate alınmalıdır.

Validasyon işleminin Avrupa patentini tescil kararının Avrupa Patent Bülteninde yayınlanmasını takip eden 3 ay içerinde yapılması gerekmektedir. Bu sürenin aşılması halinde Türkiye’ de giriş yapılması mümkün olmamaktadır. Bu süre içerisinde tercüme için ilgili ücret ödenerek 3 ay ek süre talep edilmesi mümkündür.

Validasyon işlemi ile tescile bağlanan patent başvuruları için sicil ücretlerinin ödenmesi gerektiği unutulmamalı ve süresi içerisinde ödeme yapılarak hak kayıplarının önüne geçilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.